Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Poszerz swoje wiadomości o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Stercz, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów oraz formy do włoskiego orzecha. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to możliwość ujawnienia przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją i ejakulacją, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zwykle trwa ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]