Endodoncja mikroskopowa – o leczeniu kanałowym

Endodoncja mikroskopowa – o leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane zawsze, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog jest w stanie dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw zęba. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w sieci.