Chirurgia stomatologiczna – na szczególne przypadki stomatologiczne

Chirurgia stomatologiczna – na szczególne przypadki stomatologiczne

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.