Blizny na rogówce – czy można je usunąć?

Usuwanie blizn na rogówce

Oko to delikatna część ciała i w licznych sytuacjach może zostać uszkodzone. Na skutek różnorodnych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle sprężysta i mimo że zazwyczaj delikatne jej otarcia leczą się samoistnie, w szeregu przypadków tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one głównie efektem urazów mechanicznych jak oparzenia, skaleczenia i zadrapania, dostania się do oka ciała obcego bądź wielu chorób (przykładowo kiły). Lecz blizny na rogówce mogą powstać również w rezultacie nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc zauważalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy wiele innych symptomów, jak przykładowo nabrzmiewanie powiek, wrażenie swędzenia gałki ocznej i wrażliwość na światło, zatem jeżeli ich doświadczasz warto niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas drobiazgowego badania sprawdzi on głębokość, wielkość i umiejscowienie blizn, jak również doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera

Najpopularniejszą dzisiaj metodą usuwania blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w dużej liczbie klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnej anestezji, wystarczające jest znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba słuchać się precyzyjnie zaleceń lekarza, nie przemęczać oka i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]