Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Potrzebujesz dowiedzieć się, kto oferuje badania psychotechniczne Kęty? Na co czekasz? Koniecznie odwiedź http://www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]