Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Co powinieneś wiedzieć o druk 3D cennik?

Możliwość zlecenia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu bądź części z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na nabycie własnych drukarek 3D i zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Jeśli jednak w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie albo konieczność przygotowania modelu 3D jest doraźna, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w trakcie planowania działań pojawia się często pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Co wpływa na cenę druku 3D?

Na końcową cenę druku 3D wpływa wiele elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w poprawnym formacie (czyli STL czy też STEP), na bazie którego można wstępnie określić koszt realizacji zlecenia. Częstokroć firma zlecająca przygotowuje jedynie prototyp albo rysunek projektowy. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu z użyciem skanera 3D. Dodatkowe czynniki, które znacząco wpływają na finalny koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to głównie od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał pełne czy procentowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo impregnacji albo wygładzenia).

Chcesz obliczyć cenę wydruku 3D? Wyślij plik do zleceniobiorcy

Nie da się jednoznacznie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu zamierzamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu wypada przekazać jej plik do wyceny lub, jeżeli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i jak najwnikliwiej zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą również pomocą przy wyborze materiału oraz najodpowiedniejszej techniki druku.

Nasza lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]