Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Sprawdź, jak zamówić badania psychologiczne Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań składa się z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują m.in: ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D+E i D. Przejść muszą je także osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora bądź instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Powinno się podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy poddać się im jedynie raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]