Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała? Zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]