Znajdź dźwigar.
Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie właściwego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, a także wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki są także niezastąpione przy formowaniu sklepień – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich zastosowania wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku byłoby niemożliwe. Dzięki dźwigarom sklepienie nie opada natychmiast po wylaniu i może zestalić. Z jakich surowców produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?
Z czego wykonane są dźwigary?
Dźwigar poddawany jest sporym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Dlatego jego najważniejszą cechą jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych do tego materiałów. Muszą one być pieczołowicie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na potężne obciążenia. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak sosna, buk, topola czy olcha. Niezmiernie istotne jest także należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed szkodliwym wpływem wody, spoiw i innych płynnych preparatów stosowanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drzewa.
Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wypożyczyć?
Firmy, które na co dzień parają się wznoszeniem wielopoziomowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno oraz przechowywanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Natomiast firmy, które sporadycznie przyjmują zamówienia tego rodzaju, mogą ustrzec się nadmienionych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także innych modułów szalunków.
Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]