Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Dalsze informacje o szalunkach Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, którą można użytkować powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają łączniki, głowice ze aluminium bądź stali, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]