Jak dbać o okna zabytkowe?

okna zabytkowe

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa również wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by wykonać takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki ma sporo atutów, lecz potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]