Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Znajdź piłki Hummel na https://sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości sportów, które można praktykować bez konieczności użycia dodatkowych akcesoriów. Także w niektórych dyscyplinach indywidualnych, jak te ze sfery lekkoatletyki czy gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w oszczep lub młot. Jednak najpopularniejszym na całym świecie sprzętem sportowym, spotykanym w przeróżnych różnych sportach drużynowych (choć nie tylko), są piłki. W tym tekście przedstawiamy cechy 3 piłek sportowych stosowanych w grach popularnych wśród Polaków.

Główne cechy piłek do piłek ręcznej, nożnej i siatkówki

1. Piłka do piłki nożnej to zdaje się przedmiot, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnio i niejednej dziewczyny, ponieważ o przyszłości związanej z piłką nożną nierzadko marzą też panie. Obwód piłki do “nogi” musi mieścić się w granicy 0,68-0,70 metra, a jej waga to zwykle od 410 do 450 gramów. Dawniej piłki te sporządzano ze skóry naturalnej, w XXI w. używana do tego jest przeważnie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwano “biedronką” z uwagi na specyficzne czarne łaty, które musiały być wyraziste w dwukolorowych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” produkowane są w fantazyjnych wzorach oraz kolorach, a wszystkie rozpoznawalne imprezy futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza aniżeli ta do „nogi”, gdyż jej obwód to od 65 do 67 cm. Jest od niej jednakże prawie dwukrotnie lżejsza – waży ok. 260-280 gramów. Wewnątrz mieści się pęcherz wykonany z lateksu, a między nim a powierzchnią ze skóry (też przeważnie wykonaną z eko skóry) znajduje się powłoka z bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu opisanych, lecz co istotne jej ciężar i rozmiary są inne zależnie od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inne wymiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla kobiet, a piłki o najmniejszych wymiarach dedykowane są dla dzieci. Z tej przyczyny ciężar piłek dla szczypiornistów waha się między 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 aż do 60 centymetrów. Dętka tych piłek musi być nadzwyczaj wytrzymała, wobec tego zwykle sporządzana jest z lateksu. Osłona natomiast powinna dobrze przylegać do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie dla przyjemności, czy też jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, opłaca się kupować sprzęt najwyższej klasy. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort w toku samej rozgrywki – dobra piłka z pewnością będzie służyć także dłużej.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]