Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Łańcuchy na koła – ich typy i  zastosowanie

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuch na opony.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]