Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz kantarów, koniecznie sprawdź http://bit.ly/31DJpX2.

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do profilu i rozmiaru głowy konia, a także nie powodować u niego zadrapań. Jak więc znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane oraz skórzane. Te pierwsze, określane też halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – np. prawdziwym albo sztucznym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju wspaniale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do hanowerów, koni fryzyjskich, holsztyńskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]