Zbierasz srebrne numizmaty? Poznaj polskie monety kolekcjonerskie

numizmaty, monety numizmatyczne

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też obiekt westchnień numizmatyków na całym świecie. Numizmatyka, będąca początkowo dziedziną nauki badającą medale, monety a następnie też banknoty, z biegiem lat przekształciła się w kultowe hobby. Wielu numizmatyków traktuje natomiast gromadzenie monet jako metodę lokaty swoich finansów w mienie, mogące w przyszłości przynieść niezłe dochody. Odpowiednio zutylizowały to mennice z różnych państw świata, rok w rok emitujące ogromne ilości oszałamiających monet numizmatycznych ze srebrnego oraz złotego kruszcu.

Monety kolekcjonerskie ze złotego i srebrnego kruszcu – pasja, która może być lokatą

Bodźców, dla których ludzie gromadzą monety i banknoty może być dużo. Jedni zachwycają się środkami płatniczymi, w związku z tym zbierają pieniądze przeróżnych państw. Inni koncentrują się na monetach okolicznościowych przygotowywanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy narodzin czy też śmierci uznanej znakomitości se sfery polityki albo kultury lub znaczącego wydarzenia historycznego. Trzecia grupa poszukują monet, których rewers ilustruje sprecyzowany motyw, np. związany z zabytkami świata bądź ptakami. Jest jednakże grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty emitowane w sporych nakładach z mosiądzu, niklu i miedzi, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, przede wszystkim ze złota oraz srebra. Oczywiście, tego typu monety numizmatyczne już na dzień emisji są kilka razy droższe aniżeli zwyczajne monety kolekcjonerskie, jakkolwiek powinno się wziąć pod uwagę, iż ich kupno bywa dobrą inwestycją. Po upływie czasu cena srebrnych oraz złotych numizmatów może zauważalnie wzrosnąć, nie tylko z powodu limitowanej liczbę konkretnego wzoru, ale także ze względu na potencjalny wzrost ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Od czego zależy wartość monety kolekcjonerskiej?

Kolekcjonerom skupiającym się zwłaszcza na monetach emitowanych nad Wisłą z pewnością nie zabraknie ciekawych okazów do kolekcjonowania. Tylko w ostatnich paru latach Mennica Polska przygotowała takie monety jak przykładowo kolekcja Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami między innymi Krzysztofa Komedy i Grzegorza Ciechowskiego oraz 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Gros monet kolekcjonerskich produkowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich koszt, w zależności od rocznika emisji, wagi i nakładu, waha się od 90 do nawet 350 złotych. Złote i srebrne numizmaty zamknięte są zwykle w kapslu lub umieszczone w holderze.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]