Zalety faktoringu dla firm

Zalety faktoringu dla firm

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla firm potrzebujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O czym powinny wiedzieć firmy, które postawią na tę metodę pozyskania środków? Jak uniknąć możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych typów umów, a cesja długów jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, a więc spółki. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz doradztwo biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce rzutują postanowienia kodeksu spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring jest odpowiedni

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc uniknąć pomyłek, których rezultatem mogą okazać się poważne straty, musimy dobrze przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko po prostu nie posiadamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu unikniemy strat.