Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Kilka informacji o systemie  bankowy SWIFT

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe wiadomości o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw wydajnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – usprawnia finalizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, działających w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]