Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Zajrzyj na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby otrzymać informacje o fakturach ustrukturyzowanych.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, z kolei dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednakową strukturę powoduje, że obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znaczący postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]