Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich wierności, oddania i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Historia i tradycje dotyczące obrączek

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką obrzędu ślubu. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później, o czym jednakże niewiele osób wie. I chociaż uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Irlandii, w Czechach, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo na Słowenii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle tradycyjnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dodaj imiona małżonka, datę ślubu albo cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej stonowaną stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się najczęściej platyny i złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]