Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Potrzebujesz zamówić silnik prądu stałego? Kliknij tu.

Masa rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, olbrzymie bądź niewielkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia i pracy, lecz przeciętny obywatel przeważnie nie wie, jak pracują te silniki, ani z jakich podzespołów złożone są.

Co wypada wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Edison, Gaston Planté oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora, wirnika i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie cenione za wyjątkową niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią samochodów i pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniki DC wykorzystują też pasjonaci elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od najlepszych światowych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]